W trakcie cyklu naszego życia w ciele wciąż zachodzą dynamiczne procesy, które wpływają na to, jak się aktualnie czujemy oraz na to, jak będziemy się czuć w przyszłości. Możemy w pozytywny sposób oddziaływać na ich przebieg sprawiając, by stan naszego zdrowia był na jak najlepszym poziomie – niezależnie od tego, czy dopiero zachorowaliśmy, czy zmagamy się z chorobą już dłuższy czas.
Na co dzień pracuje w poradni lekarza rodzinnego w Poznaniu i jest w trakcie specjalizacji na lekarza medycyny rodzinnej. Dodatkowo zajmuje się kompleksowym leczeniem bólu przewlekłego w Centrum Medycznym K2 w Pile.
Jedynym z powodów rosnącej długości życia jest wzrastająca świadomość zdrowotna. Przyjmowanie dużej ilości leków jest jednym z negatywów skutków wielochorobowości. Bywa, że mogą one wzajemnie na siebie wpływać, co skutkuje niekorzystnymi interakcjami: zmieniają siłę działania, wywołują niekorzystne reakcje.
Przeciążeni pracą lekarze POZ nie zawsze mogą na bieżąco weryfikować lub, nawet jeśli jest taka możliwość, modyfikować toczące się terapie.
Dlatego oprócz leczenia, Piotr Pietryga oferuje usługę przeglądu lekowego aktualnie przyjmowanych przez pacjenta farmaceutyków. Przegląd lekowy to analiza przyjmowanych leków pod kątem optymalizacji ich ilości. Jednym z rezultatów może być również znalezienie oszczędności, ustalając adekwatne refundacje i, w miarę możliwości, dokonując korekty doboru leków.
Przegląd ten obejmuje dwie konsultacje:
Zebranie obszernego wywiadu lekarskiego, m.in. historię chorób, obecny stan zdrowia oraz informacje o medykamentach, które pacjent przyjmuje.
Przekazanie i omówienie zaleceń związanych ze zmianą leków oraz przekazanie dalszych zaleceń zdrowotnych.
Dokument ten można przedstawić do akceptacji swojemu lekarzowi, np. lekarzowi rodzinnemu, w celu otrzymania kontynuacji terapii w ramach NFZ.
W ramach pracy w Centrum Medycznym K2 w Pile, Piotr Pietryga zajmuje się również leczeniem bólu przewlekłego (czyli z definicji, trwającego powyżej 3 miesięcy) lub bólu nawracającego. Jego zadaniem jest pomoc w rozpoznaniu źródła bólu oraz jego leczenie. Ból leczymy według światowego standardu – między innymi z możliwością konsultacji z fizjoterapeutą, ortopedą i psychologiem. Celem jest zmniejszenie cierpienia pacjenta. By uzyskać jak najlepsze wyniki i zminimalizować ból, stosuje m.in. medyczną marihuanę. Dla najefektywniejszej terapii medyczną marihuaną, ból powinien być leczony wraz z innymi schematami leczenia. Jeśli w danym bólu konopie mogą nie zmniejszać objawów bólowych, zajmuje się doborem innego, skutecznego leczenia.